Štikovec Normanův – Aplocheilichthys normani 1,5 – 2 cm

19 

14 skladem

Katalogové číslo: 3061 Kategorie:

Popis

V anglicky mluvících zemích se jim říká „Lampeye“ (Lamp=žárovka, eye=oko). Což by se dalo volně přeložit jako svítící oči. Podle mě to velmi vystihuje nejvýraznější část jejich těla. Oči jim opravdu září.

Aplocheilichthys normani potřebuje ke své spokojenosti chov v hejnu. Akvárium je ideální nechat zarůst hustou spletí vodních rostlin s trochou prostoru pro plavání. Jinak nemá na nádrž žádne velké nároky. Jako spoluobyvatele můžeme zvolit jiné drobné rybky například mikrorazbory, tetry, drobné pancéřníčky nebo jiné malé druhy halančíků a živorodek. Nevhodné jsou velké ryby, kterým by halančíci mohli padnout za oběť.

Na krmení také nejsou příliš nároční, sežerou na co přijdou, plankton i umělá krmiva vhodné velikosti. Důležité je jen zajistit jim pestrý jídelníček. V takovém případě vám budou, oproti některým jiným halančíkům, dělat radost několik let.

Pokud máte v hejnu obě pohlaví, můžete se pokusit o odchov. Samci jsou větší a mají výraznější, v některých částech těla do modra opalizující zbarvení. Nejvhodnější je nasadit pár nebo skupinku do malé vytírací nádrže se stejnou vodou jako pro chov, která je zařízena mopem na výtěr. V takovém akváriu se halančíci připravení na výtěr brzy začnou třít. Po aktu je odlovíme. Jikry se líhnou za 12 až 18dní. Mláďata jsou velmi drobná a zpočátku je lze krmit jen nejjemnější prachovou potravou. Rostou však poměrně rychle a brzy se začnou zbarvovat jako dospělí.

Aplocheilichthys normani je poměrně pěkná nenáročná rybka. Není však u nás běžně k dostání. Je proto vhodná i pro méně zkušené chovatele, kteří chtějí chovat něco neobvyklého.
Autor textu: Tomáš Kubík (alias pytel)